Bezlepkový chleba se semínky - Kitchen story

Bezlepkový chleba se semínky

Stejně jako většina z nás, jsme i my vyrostli na bílém pečivu, které nás provázelo celé dětství a v podstatě až do nedávna.  Ale protože jsme kvůli lepku museli tento druh pečiva omezit na minimum, zkusili jsme najít alternativu, které by nám vyhovovala. Po velkém pátrání jsme vybrali a odzkoušeli recept z našeho oblíbeného blogu My New Roots. Recept jsme lehce poupravili a výsledek se opravdu povedl. Chleba pečeme minimálně jednou do týdne. Jeho velkou výhodou je, že vydrží vláčný klidně 4-5 dní. 

Ořechový a bezlepkový chleba

1

135g slunečnicových semínek
90g lněných semínek
65g ořechů (vlašské, lískové ořechy, mandle)
50g dýňových semínek
145g pohankových vloček ( pokud vám nevadí lepek, můžete použít ovesné vločky )
2 lžíce chia semínek
4 lžíce psyllia ( více o psylliu najdete v textu)
1 lžička mořské soli
1 lžíce medu
3 lžíce kokosového oleje
350ml vlažné vody

Ořechový a bezlepkový chleba

2

– Ořechy přesekejte na menší kousky a pak všechny suché ingredience smíchejte dohromady v jedné větší míse. Přidejte k nim med, kokosový olej, vlažnou vodu a vše společně promíchejte, aby se tekutina dostala ke každému kousku. (Pokud je těsto moc těžké, přidejte ještě jednu nebo dvě lžíce vody)

– Formu na chleba si dobře vymažte kokosovým olejem, aby se vám z ní dal po upečení chleba dobře vyklopit. Těsto dejte do formy a dobře uhlaďte, aby mělo hladký povrch, ale hlavně aby doléhalo až ke krajům formy. Těsto nechte ve formě odpočívat nejméně dvě hodiny nebo třeba i přes noc v lednici.

– Troubu si rozehřejte na 175°C a pak vložte formu s těstem dovnitř na 25 minut. Poté formu vyndejte z trouby a chleba opatrně vyklopte. Takto ho vzhůru nohama vložte zpět do trouby, teď bez formy jen na mřížku a pečte další 30-40 minut. Dokud není krásně upečený do hněda. Na poklepání by měl vydávat dutý zvuk.

Ořechový a bezlepkový chlebaProtože je v chlebu obsažené velké množství ořechů a semínek, skrývá se v něm spousta energie a velkého množství vitamínů. Vzhledem k tomu, že jen o samotných semínkách a ořeších by se daly napsat spousty rozsáhlých článků, tady je alespoň ve zkratce seznam toho, co dobrého do sebe v pár kouscích dostanete. 

Omega 3 a 6 mastné kyseliny.

– Vitamíny E, B1, B2, B6.

– Minerální látky selen, draslík, železo, hořčík a mnoho dalších.

– Slunečnicové semínko potlačuje depresi a napomáhá k dobré náladě. Dýňové semínko je dobré užívat jako prevenci proti zánětům močových cest. Lněné semínko má díky vysokému podílu vlákniny skvělé účinky proti zácpě.

Důležitou složkou při přípravě tohoto receptu je psyllium. Nenechte se odradit od tohoto receptu pokud jste se s ním ještě nesetkali. Psyllium je přírodní vláknina, která zvětšuje při styku s tekutinou několikanásobně svůj objem a napomáhá tak správnému vyprazdňování. Pokud někdo trpí pravidelnými nebo občasnými zácpami, i tohle je způsob jak s nimi bojovat. Jde o přírodní věc, takže je maximálně šetrná k vašemu tělu. V našem receptu plní psyllium funkci spojovací složky. Myslete na to, že do chleba budeme potřebovat rozpustné psyllium ( ne tablety ), které seženete v každé lékárně.

My máme v plánu v některém z dalších článků přidat tipy, co dobrého si dát na chleba, abyste měli kompletní snídani nebo svačinu. Upéct si bezlepkový chleba je super, ale ať to máte kompletní i s inspirací co k němu 🙂

Máme na vás jednu velkou prosbu, uděláme spolu takový výměnný obchod! Protože se na poli bezlepkového pečení pohybuje teprve chvíli, budeme moc rádi, když se s námi podělíte o nějaký ten svůj ověřený recept. My ho rádi vyzkoušíme a následně zveřejníme na blogu. Pište nám prosím na email blog.kitchenstory@gmail.com.

Už teď se moc těšíme!

jmena-marika-jirka